Filtreeri postitusi

Üllatuspulmad

Sellest, kuidas pulmapeo korraldamisega raskustesse sattunud noorpaar otsustas lõpuks üllatuspulma kasuks

Tagantjärele tarkust pulmakorralduse teemal

Seekordsele postitusele andis inspiratsiooni ühes FB pulmagrupis tõstatatud teema, kus küsiti endistelt pruutpaaridelt, kas ja mida nad oma pulmapäeva juures kahetsesid ja mida oleksid tagantjärele teistmoodi teinud.

Pulmakorraldajana oli mul mõistagi väga huvitav lugeda peamiselt eks-pruutide arvamusi sel teemal. Silma jäi ja mõtlema pani ka ühe pulmaturul tegutseja arvamus selle kohta, mis on üldse see, mis teeb  ühest pulmast õige pulma. On see tõesti vaid meelelahutus, sh pulmaisa, bänd ja DJ, mis külalistele pulmast meelde jääb? Või on õnnestunud pulm see pulm, mis moodustab kõikides (!!!)  oma detailides harmoneeruva terviku?  Seda viimast usun mina.

Ühesõnaga, teema oli minu jaoks nii põnev, et otsustasin ka oma kogemusi ja tähelepanekuid jagada. Veidi teisest vaatevinklist, ehk siis korraldajate köögipoolelt. Pulmi, mida olen aidanud korraldada, dekoreerida või magusaks muuta,  on kogunenud Zefiir Peokorraldus ja Cateringi kolme tegevusaasta jooksul juba saja lähedale. Vaatamata oma pruutpaaride rahulolule ja ülimalt positiivsele tagasisidele, on neid pulmi, kus ma ise tagantjärele mõeldes mitte kui midagi muutnud ei oleks, siiski vaid üksikuid. Pea alati leian midagi sellist, mida oleks tahtnud veel paremini lahendada või siis vastupidi, millele sai ehk olulisemaga võrreldes liigselt tähelepanu pööratud.

Kui FB-s teema juures arvamust avaldanud endised pruudid tõid peamiste „mida täna teisiti teeks“ teemadena välja:

1. palkaks korraldaja/abilise(d), mitte ei teeks kõike ise

2. palkaks professionaalid (fotograaf, pulmaisa, videograaf, dekoreerija jt), mitte hobikorras tegijad või sootuks sõbrad- tuttavad

3. ostaks vähem alkoholi

4. telliks rohkem toitu

5. teeks peo ilma lasteta

siis korraldajana ja palju erinevaid pulmi näinuna oleks minu „mis võiks olla teisiti“ topp 5 selline:

1.       Pruutpaar peaks oma päeva nautima ja mitte tegelema pulmapäeval korralduslike küsimustega. Palgake professionaalne korraldustiim ja pulmapäev hoidke enda jaoks korralduslikest küsimustest vaba. Pulmapäev on pruutpaarile niigi tempokas ja möödub liigagi kiiresti, milleks end siis veel koormata korralduslike küsimustega. Võib ju mõelda, et see pole mingi vaev- dekoreerida ja koristada peokoht, valmis meisterdada lilleseaded või pulmatort, paigaldada lae alla lambikette, vedada juhtmeid tehnika jaoks või olla telefonikõne kaugusel peokoha pererahva, cateringi, bändi, floristi  jt tegelaste jaoks, kellel igaühel on teile pulmapäeval mitmeid täpsustavaid küsimusi.  Aga kas teie päev oleks millegi võrra kehvem kui te seda kõike ise ei teeks?

2.       Kõik pulma detailid võiksid moodustada harmoneeruva terviku. Esmalt tuleks läbi mõelda ja paika panna pulma stiil ja tervikpilt ning seejärel keskenduda detailidele. Tihti kipub olema vastupidi, enne üksikud detailid ja seejärel tuleb nt dekoreerijal või pulmakorraldajal ilus tervik kokku panna. Ükskõik kas eelistate klassikalist pulma, maalähedast, modernset või hoopist stiilipidu-   kõik detailid peavad sobima pulma stiili ja peokohaga ning olema samas pruutpaarile omased.  Peokoht, catering, kaunistused, lilled, pruutpaari riietus, meik ja jalanõud, pulmaisa, bänd jms- kõik peab sobima sellesse tervikpilti, mida soovite oma pulmapäevast luua ja hiljem mäletada. Modernsesse pulma ei sobi mulgikuues pulmaisa või populaarne folkbänd ja vastupidi, küünipulma ei passi smoking või kõrged kontsakingad.

3.       Pulmapäeva ei tohiks üle organiseerida! Võtke võimalikult rahulikult, tehke koos pulmaisa ja korraldajaga pulmapäevaks ajaplaan, mis võimaldab teil oma päeva nautida, mitte tormata ühest tegevusest teise. Ka õhtuse peo ajal ei ole mõtet üle pingutage erinevate tegevuste ja mängudega, jätke aega nii endale kui külalistele seltskonda nautida ja ka lihtsalt vabalt olla ja suhelda. Samuti ei tasu üle pingutada pulmakaunistuste kokkuostmisega. Kogemused näitavad, et palju pulmaeelsel ajal kokku ostetud kraami jääb tegelikkuses kasutamata, kuna ideed, mõtted ja soovid on ajas muutunud või siis ei ole lihtsalt füüsiliselt aega kõiki kaunistusi sellises mahus teha või paigaldada, nagu esialgu sooviti.

4.       Pulmas peaks olema piisavalt head sööki, jooki ning ruumi külalistele.

Bänd ja pulmaisa võivad pulmas olla, kuid söök peab olema. Eesti pulmas lihtsalt nii on. Tühi kõht muudab külalised pettunuks ja pahuraks ja sellega ei ole vaja riskida. Pigem jäägu sööki üle kui et pulmalised tühja kõhtu kannatama peavad. Isegi siis kui pruutpaar ise vähese söömaga, tuleb arvestada, et on inimesi, kes peavad korralikult süüa saama, et toredad kaaslased olla. Mis alkoholi puutub, siis sel teemal on mul vaid üks soovitus- tehke nii nagu ise soovite. Teie tunnete oma külalisi kõige rohkem ja teate, mis neile või teile endale kõige paremini sobib või meeldib. Olen näinud pulmi, kus alkoholi varutud mitme pulma jagu, kuid külalised vaatamata sellele mõnusad, viisakad ja viksid. Olen käinud ka mitmes alkovabas pulmas, mis millegi poolest ei  olnud vähemtoredad kui ülejäänud pulmad. Mida ma mõtlen „ruumi külalistele“ all, on see, et peokohta või külaliste nimekirja koostades lihtsalt tuleb arvestada sellega, et kõik inimesed peokohta normaalselt ära mahuksid. Et oleks piisavalt ruumi istuda, astuda ja tantsida. Iga peokoht oskab soovitada optimaalset külaliste arvu ja seda tasuks kuulda võtta ja arvestada.

5.       Pulmafotograaf ja videograaf peaks olema professionaalid! Paratamatus on, et pulmas kuuldud muusika ja mängitud mängud, pulmaisa naljad, lilled ja kaunistused ning toidu maitsegi ununevad ajapikku. Et tähtsa päeva olulised hetked, emotsioonid ja detailid väärikalt ja igaveseks ajaks igavesti talletada, on mõistlik valida omale parimatest parimad fotograaf ja videograaf, kes kogu teie kauni päeva unustamatuks muudavad. Investeering, mida te hiljem kohe kindlasti ei kahetse!

Mis puutub lastega või lasteta pidude teemasse, siis kas ma olen näinud kunagi pulma, mille laste kohalolu ära rikub? Mitte kunagi! Tseremoonia ajal nutma hakkav tita või peosaalis rõõmsalt ringi silkavad mudilased ei riku kunagi ühtegi pulma ära kui neil silm peal hoida vanemate või hoidjate poolt. Küll aga on ette tulnud, et ebameeldiva pleki muidu imelisele päevale jätavad pruutpaari armsad täiskasvanud külalised. Need, kes hilinevad tseremooniale, need, kes ei ole austanud pruutpaari soovi saada konkreetset värvi pulmalilli või kingitust, need, kellele ei sobi pruutpaari poolt määratud koht peolauas, need kes alkoholi ei kannata, aga sellele vaatamata end pulmas purju joovad ja ebameeldivalt käituvad.

Kui küsida „mis jääb pulmalistele pulmast kõige enam meelde“, võibki erinevatelt tegijatelt nähtavasti kuulma jääda erinevaid vastuseid. Peokoht arvab, et see on hea peokoht, catering peab mõistagi oluliseks toitu, dekoraatorid ja floristid kaunistusi ja lilli, pulmaisad, bändid ja diskorid aga meelelahutust. Minu kui pulmakorraldaja arvates jääb pulmalistele pulmast kõige enam meelde see kui kõik olulised asjad on omavahel tasakaalus- kus ilus ja mugav ning maitsekalt kaunistatud peokoht, maitsev ja küllaldane toit, rõõmus ja puhanud noorpaar, ladus ajakava, lõbusad ja viisakad külalised, mõnus ja ennast mitte esile tõstev pulmaisa ning meeleolu tõstev muusika moodustavad kauni ja kordumatu terviku.


Hooaja pulmatrendidest

Nüüd kui uue hooaja pulmade ettevalmistused hakkavad hoogu sisse saama, on ehk õige aeg rääkida veidi sellest, milliseid pulmatrende hakkame järgmisel hooajal rohkem nägema. Kogusin siia kokku mõnede ülemaailmselt tuntud pulmablogide, agentuuride ja ajakirjade arvamused ning enda  nägemuse sellest, mis suunas pulmamood liigub.

1.       Praktilised pulmakleidid. Olete mõelnud, miks on interneti pulmaportaalid täis kasutatud pruudikleitide müügikuulutusi, samas kui meeste riietust ei pakuta seal kunagi? Sest pruudikleidid on küll imeilusad, kuid reeglina väga ebapraktilised. Nendega ei ole peale pulma enam midagi peale hakata. Samas kui mehed saavad oma pulmariideid ka edaspidi kanda. Reeglina ongi imelised pitsivahus kleidid mõeldud kasutamiseks vaid selleks üheks päevaks. Vaadates pulmamaailmas ringi, on märgata, et klassikaliste pulmakleitide kõrvale ilmub üha enam praktilisemaid pruudikleite. Valge kõrvale on lisandunud  värve, kleidid on disainitud sellised, et oleksid kantavad nii pulmapäeval kui ka muudel erilistel juhtudel. Eriti trenditeadlikud ja julged valivad pika kleidi asemel lühikese kleidi või hoopis heleda pükskostüümi. Väikeste detailidega on võimalik praktilisemaks muuta ka traditsioonilisi ühe-päeva pruudikleite- näiteks lisatakse kleidile taskud, et oleks mugav huulepulka, puudrit, taskurätikut vms pulmapäeval tihti vajaminevat käepärast hoida. 

2.       Värvid, värvid. Värvid. Arvate, et ainult valge on pulmavärv? Vale puha! Valged ja pastelsed värvid asenduvad rikkalikumate toonide ja põnevate kombinatsioonidega- küpsed lillad (ultraviolett!), rohelised, sinised, punased ja oranžid toonid, samuti hall ja must, mis väga hea stiilitunnetusega (ja ainult nii!) kasutades annavad vapustavalt ilusa, kvaliteetse ja romantilise tulemuse. Dekoreerijana on mul pulmi planeerivatele paaridele vaid üks soovitus- vaadates Pinteresti ja teiste paaride pulmapilte, võib ju nii mõnigi värv tunduda just see õige teie jaoks. Kuid palun mõelge hoolikalt ja võimalusel pidage nõu ka mõne asjatundjaga, et kas värvivalik sobib ikka teie valitud peokohta, sealse stiili ja interjööriga.  

3.       Öko. Kõik maalähedane ja öko on juba pikalt moes olnud paljudes eluvaldkondades, nii ka pulmamaailmas. Lilled, mida saab peale pulmi uuesti maha istutada või potis edasi kasvatada, võimalikult vähe plastikut ja muud nänni, millega pole peale pulmi midagi peale hakata,  külalistelt pulmalillede asemel annetus heategevusse. Need on vaid mõned näited ökoloogiliselt ja teadlikult mõtlevate paaride valikutest.  

4.       Maalähedane- küünipulmad ja talupulmad on ja jäävad, kuid ilmuvad teie ette uues näos. Ei ole teist eestlastele nii omast ja südamelähedast pulmastiili kui maalähedased pulmad.  Neid on meil siin ajast aega peetud ja nii ka jääb. Eks just seetõttu on sellist stiili peokohti Eestis kõige enam ja nõudlus nende järgi ka kõige suurem. Et üks talu või küünipulm ei sarnaneks äravahetamiseni eelmistele, on väga palju võimalusi. Maapulm ei tähenda enam vaid kotiriiet, heinapakke, küünlapurke ja puidust kettaid. Industriaalne stiil ja maalähedane elegants (rustic chic) on uued kuumad trendid, mis tõstavad maalähedased pulmad uuele tasemele. Olge loovad ja mõelge julgelt. Kui endal ideid napib või on neid vastupidi, juba liiga palju, tasub kindlasti dekoreerija appi kutsuda. Enda pealt tean öelda, et kõige enam motiveerib pulma dekoreerides võimalus luua midagi kordumatut, erilist, pruutpaarile ainuomast.

5.       Tehnoloogia. Tehnoloogia võidukäik ei jää puudutamata ka pulmi. Droonid ei ole enam ammu mingi uudis meie pulmades, jõudsalt kasvab nende paaride hulk, kes piltide kõrval otsustavad oma pulmapäeva ka kindlasti videolindile jäädvustada. Kui seinale või põrandale projekteeritud videoinstallatsioonid on meile juba tuttav teema, siis mujal maailmas populaarne neoonkirjade maania pole meile veel jõudnud. Usun, et see on vaid aja küsimus. 

6.       Unplugged tseremoonia. Rohkem ja rohkem on pulmi, kus külalistel palutakse tseremoonia ajaks telefonid ära panna. Ikka selleks, et olla 100% kohal ja tunnetada toimuvat vahetult, mitte läbi kaamerasilma. Lisaks on asjal ka teine eesmärk. Igas pulmas on professionaalne fotograaf, kes kõige ilusamad hetked jäädvustab. Peale pulmi soovib pruutpaar näha piltidelt oma külaliste nägusid ja emotsioone, mitte telefone, mis pildistamise ajal nägusid varjavad.

7.       Magusalaudade võidukäik jätkub. Kaunilt dekoreeritud rikkalik maguslaud pakub valikuvõimalust erinevate maitse-eelistustega pidulistele ja näeb vastupandamatu välja. Pilkupüüdvast magusalauast saab kõhklusteta üks peo tõmbenumbreid. Kui Zefiir nüüdseks juba üle kolme aasta tagasi oma esimese pulma magusalaua kattis, oli see Eestis veel üsna haruldane. Tänaseks on erinevad magusalauad, kommibaarid (candy bar) pulmades juba pigem sage nähtus, mis teeb ainult rõõmu, sest isiklikult ma ei ole näinud küll kedagi, keda üks rikkalik ja pilkupüüdev magusalaud ükskõikseks jätab.

8.       Lilled. Suured, rikkalikud lilleseinad ja kõrged õierohked seaded on out. Veidi metsikud, boheemlaslikust stiilist inspireeritud nö elegantselt lohakad, määlähedased või troopiliste lilledega miksitud kimbud ja seaded on praegu kindlasti kõige trendikam valik. Kui peoruum seda võimaldab, siis liiguvad seaded laudadelt lae alla rippuma. Kindla peale minek on kasutada õite asemel vaid rohelist, sh ka näiteks potitaimi. Ainult rohelisest pruudikimp, lauaseaded, tseremoonia- või fotoseina taustad on praegu vägagi trenditeadlik valik.  

9.       Geomeetrilised tseremooniataustad. Geomeetrilised detailid on nii sisekujunduses kui pulmastilistikas ilma teinud juba mitu aastat. Nüüd on geomeetria jõudnud pisidetailide, ehete ja tordidisaini kõrval ka tseremooniakoha kaunistustesse. Meil Eestis tegi sel suvel võidukäiku ümmargune metallist tseremooniakaar, mida võis näha kümnetes pulmades vägagi erinevalt kaunistatuna.  Tore on see, et kõigil soovijatel on võimalik omale sellist kaart rentida ka Eestist. Meie suurima valikuga pulmadekoratsioonide rendifirma Kõvernael pakub laia valikut renditooteid nii klassikalise, vintage kui modernsemate pulmade austajatele.    

10.   Minimalism- mõnedki leiavad ilu „less is more“ lähenemises, mis loob puhta ja väljapeetud lõpptulemuse. Kui selline lähenemine valida, siis peab see kajastuma kõiges, alates pruutpaari riietusest, pulmakutsetest, lõpetades peokoha ja dekooriga. Valik sobib eelkõige väga teadlikule ja enesekindlale paarile, sest võimaluste virrvarris, mida pulmamaailm pakub, on tavaliselt keeruline ahvatlustest mööda vaadata ja iseenda valikule kindlaks jääda.     

11.   Laserlõigatud dekoratsioonid. Endiselt kuum teema. Taustad, logod, kohakaardid, ametimärgid, kutsed. Plastikust, puidust, naturaalsed või värvilised. Võimalusi on palju ja erinevaid tegijaid samuti. Laske aga fantaasial lennata ja lisage oma peole põnevaid detaile, peaasi, et haakuks ülejäänud stilistikaga.And last but not least- kõige trendikamad pulmad on need, mis on oma pruutpaari nägu, väljendades paari ellusuhtumist ja valikuid ning rõhutades isikupära.

Kristiina Sauväli

Zefiir Peokorraldus pulmakorraldaja, dekoreerija ning magusameister


Arhiiv